Czas wznieść się w powietrze

Pilot-szkoleniowiec Michał Parkitny Pilot-szkoleniowiec Michał Parkitny

Niedaleko Hotelu Molo Resort w Osieku, na trawiastej murawie obok lotniska w Gierałtowiczkach odbyła się konferencja prasowa, której gospodarzem była Mała Flota Powietrzna. Po prezentacji „Wiatrakowca”- samolotu dla biznesu”, organizatorzy zafundowali wszystkim uczestnikom konferencji lot małą i lekką maszyną, jaką jest wiatrakowiec, żyropłat osiągający prędkość do 180 km/h i wysokość do 2000 km.

 

 

Wojciech Lempart
/człowiek o wielkiej charyzmie, V-ce Prezes i Komandor Małej Floty Powietrznej, pilot i płetwonurek /

Wielopoziomowa autostrada tylko czeka abyśmy zaczęli z niej korzystać. Jest to najtańsza przestrzeń, niewymagająca napraw i remontów. Po prostu jest. Jest wolna i niezagospodarowana. Jest do naszej dyspozycji. Wystarczy tylko zaplanować lot, zgłosić go - i lecieć. Eksploatacja jest tania. Silnik wiatrakowca napędzany jest zwykłym paliwem samochodowym. Jedno napełnienie baku to 60 litrów etyliny. Na baku pokonujemy dystans do 600 km. Pilotowanie wiatrakowca jest dziecinnie proste, prostsze od umiejętności prowadzenia samochodu. I co jest bardzo ważnie; wiatrakowce uznawane są za najbezpieczniejsze statki powietrzne, nawet w porównaniu z lotnią i paralotnią.

Pilotażem bardzo żywo zainteresowane są kobiety i to nie tylko kobiety biznesu. Doceniają one łatwość i lekkość pilotażu. Obecnie szkolimy pięcioosobową eskadrę kobiecą. Dlaczego nie mamy być pierwsi w montażu małych samolocików? Dlaczego My Polacy nie możemy zrewolucjonizować transportu?

Dlaczego nie dostrzegamy nowych potrzeb i nowych możliwości, do realizacji których brakuje nam tyko gęstej sieci lądowisk o mało skomplikowanej infrastrukturze.
Im więcej ich powstanie i szybciej będą na terenie naszego kraju, tym szybszy będzie rozwój cywilnego lotnictwa.

Lądowisko, to równy pas zieleni, długości 300-400 metrów i szerokości do 15-25 metrów - czy to aż tak dużo? Oczywiście jest to tylko pas startu i lądowania.
W przyszłości można poszerzyć zagospodarowanie o hangar tymczasowego postoju, później o hangar remontowy. Powstaną wypożyczalnie samochodów, postoje taksówek. Powstaną zaplecza gastronomiczne, zaplecza hotelarskie. Stworzy się nowy, nie- znany dotąd przemysł. Przemysł odzieżowy szyjący kombinezony, elektronika, akcesoria lotnicze. Upowszechni się produkcja małych samolocików. Trudno dzisiaj przewidywać export, ale on także nastąpi.

Lotnictwo cywilne skraca drogę kontaktów biznesowych. Skraca czas na podejmowanie decyzji i przyspiesza rozwój ekonomiczny firm, także i kraju. Powstanie małych cywilnych lądowisk dla ultra-lekkich samolotów będzie magnesem dla rozwoju turystyki, będzie magnesem dla rozwoju przedsiębiorczości. Przełoży się to na ekonomię kraju i wzrost PKB. Dlatego nie wierzę, że w gestii lokalnych władz administracyjnych jest to przedsięwzięcie nie do pokonania. Ufam, że decyzje w tej kwestii nie będą trwały zbyt długo.

Mała Flota Powietrzna szkoli pilotów do wszystkich licencji. Koszt szkolenia wynosi 25 tysięcy, ale dzięki wysokiemu dofinansowaniu ze środków unijnych, uczestnik kursu płaci tylko 20% wartości. Gołym okiem widać, że jest to okazja, której przegapić nie można.

Beata Znamirowska-Soczawa
/Prezes Małej Floty Powietrznej, pilot/

Szkolimy także w pilotażu dronów, nie tylko powietrznych. Od niedawna jesteśmy jako jedyni w posiadaniu dronu podwodnego. Zupełna nowość. Dron do podwodnej eksploracji można wykorzystać zarówno
w gospodarstwie, jak również w ratownictwie. Za jego pomocą możemy przeprowadzać prace naukowe, prace badawcze. Można lokalizować uszkodzenia a także przeprowadzać różnego rodzaju podwodne sondowania. Urządzenie posiada własne oświetlenie, kamery, sonar. Pracuje na 30 metrowym zasięgu. Mała Flota Powietrzna to nie tylko szkolenia lotnicze, Mała Flota to przedsiębiorstwo specjalizujące się ogólnie w szkoleniach. W swojej ofercie posiadamy różnego rodzaju kursy zawodowe podnoszące kwalifikacje. Korzystamy ze specjalistycznych miejsc w kraju i zagranicą. Zatrudniamy kompetentnych i profesjonalnych szkoleniowców. Dzięki programowi PSF edukacja zarówno indywidualna jak i grupowa otrzymuje wysokie dofinansowanie. Nasze placówki zlokalizowane są w Bielsku-Białej, Katowicach i Bytomiu.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 11 sierpień 2018 17:29
reklama
reklama