Chanuka w bielskiej gminie żydowskiej

grudzień 04, 2018 5189

3-go grudnia  2018 r. w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej przy ulicy 3 Maja 7, odbyło się uroczyste zapalenie lampy chanukowej.

W uroczystości wziął udział Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich oraz zaproszeni goście:
Poseł na Sejm RP - Mirosława Nykiel, Bp Paweł Anweiler z małżonką, W-ce Prezydent miasta - Waldemar Jędrusiński, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki - Jerzy Pieszka, pełnomocnik Wojewody Śl. ds. mniejszości narodowych - Magdalena Szewczuk-Szturc oraz wielu innych znakomitych gości.

Chanuka nie jest to święto stricte religijne, lecz wynika z przekazu historycznego. Upamiętnia ono cud, który się wydarzył w 164 wieku p.n.e., gdy Żydzi odzyskali Świątynię Jerozolimską. Było wtedy bardzo mało oleju który jest potrzebny do świętego światła. Jednak przez osiem dni paliło się święte światło dopóki Żydzi nie wytłoczyli większej ilości niezbędnego paliwa. Aby upamiętnić ten dzień, Żydzi na całym świecie zapalają chanukiję, która wyjątkowo ma dziewięć ramion, a nie tak jak menora siedem. Przez 8 dni palą się cudowne światła, a ta jedna dodatkowa zwie się szames i od niej właśnie odpala się wszystkie pozostałe. Aby upamiętnić ten cud, Żydzi na całym świecie jedzą wszystko to co jest pieczone na oleju - czyli placki ziemniaczane, pączki itp. W te dni również dzieci co wieczór dostają w prezencie paczkę z upominkami i słodyczami. Coraz bardziej przyjął się zwyczaj zapalania chanukiji na terenach miejskich.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 grudzień 2018 20:20
Roman Anusiewicz

Operator filmowy. Fotoreporter - kameroman@op.pl

reklama
reklama